Skip to content
AHS Band All-State

Ames High School Band All State Participants

2020 All-State Participants

Name Instrument
Ling Bai Horn 2
Alex Buttermore Bass Trombone (Orchestra)
Ava Chopskie Percussion
Jerry Han Clarinet 1
Kayley Helmer Clarinet (Orchestra)
Kai Johnson Clarinet 1
Lillie Kennedy Bassoon (Orchestra)
Mario Napolitano Trombone 1
Sofiya Palasyuk Clarinet 1
Avery Suza Trumpet (Orchestra)
Kailyn Thompson Horn 3
Madelyn Timmermans Cornet 3
Anleah Walker Horn (Orchestra 4)
Jacob Xing Clarinet 3
Sawyer Chopskie Alternate Percussion
David Hauber Alternate Euphonium
Hannah Song Alternate Clarinet

2019 All State Participants

Name  Grade  Instrument
Sarah Song 12 Clarinet (orchestra)
Kayley Helmer  11 1st Clarinet
Sofyia Palasyuk 11 1st Clarinet
Jerry Han 10 2nd Clarinet
Kai Johnson 10 3rd Clarinet
Carl Balvanz  12 Bass Clarinet
Lillie Kennedy 9 Bassoon
Madelyn Timmermans 11 2nd Trumpet
Avery Suza  10 Trumpet (orchestra)
 Kailyn Thompson  10  1st Horn 
 Isabelle Anderson  12   3rd Horn
 Ling Bai  10  4th Horn
 Anna Cullinan  12   Horn (orchestra)
 Mario Napolitano   10  Trombone
Nitzan Friedberg 12  Tuba
Ava Chopskie 10 Percussion
Erik Paskach 12 Percussion (orchestra)

2018 All State Participants

Name Grade   Instrument 
Caleb Kong 12 2nd Flute
Lillian Montabon 12 1st Clarine
Sarah Song 11 3rd Clarinet
Sofyia Palasyuk 10 2nd Clarinet
Kayley Helmer 10 2nd  Clarinet
Carl Balvanz 12 Bass Clarinet
Arthur Lubberstedt 12 1st Cornet
Emma Todey 12 2nd Trumpet
Avery Suza 9 3rd Cornet
Adam Eichhorn  12  1st  Trombone 
 Anna Cullinan  11  2nd Horn
 Izzy Anderson  11  4th Horn
 Nitzan Friedberg  11  Tuba
 Peter Jaynes  12 Tuba
 Erik Paskach 11   Percussion 
 Dominick McDonald  12   Percussion
 Zac Mueterthies  11  Bari Saxophone – 1st Alternate
 Mario Napolitano  9  Trombone – 2nd Alternate 
 Conner Schroeder  11  Euphonium – 2nd Alternate

2017 All State Participants

Name  Grade   Instrument 
Lillian Montabon  11  1st Clarinet
Grace Lee  12  2nd  Clarinet
Benjamin Moats  12   2nd  Clarinet
Lauren Cassaidy  12 3rd Clarinet
 Alyssa Romp  12  3rd Clarinet
David Kim 10   3rd Clarinet
Julia White 12 2st Alto Saxophone 
Nathan Paskach  12 1st Cornet 
David Tarté  12  1st Horn (orchestra)
Adam Eichhorn  11 1st Trombone 
Channing Che 12   2nd  Trombone
Peter Jaynes  11  Tuba 
Dominick McDonald  11  Percussion
Tianxin Xu  12  Flute –1st Alternate
Sam Packard  12  Tenor Saxophone – 1st Alternate
Anna Cullinan  10  Horn – 1st Alternate

2016 All State Participants

 Name Grade Instrument
Eileen Murray 11 Flute (orchestra)
Maya Chen 12 1st Flute
Maria Werner Anderson 12 2nd Flute
Caleb Kong 10 2nd Flute
Tianxin Xu 11 2nd Flute
Kevin Park  12 Clarinet (orchestra)
Benjamin Moats 11 1st Clarinet
Grace Lee 11 1st Clarinet
Ana DiSpirito 12 1st Clarinet
Hayden Pritchard 10 1st Clarinet
Lauren Cassaidy 11 2nd Clarinet
Lillian Montabon  10 2nd Clarinet
Neta Friedberg 12 2nd Clarinet
David Kim 9 3rd Clarinet
Joshua Zhao 12 2nd Alto Saxophone
David Vigil 12 1st Trumpet
Nathan Paskach 11 1st Cornet
David Tarte 11 1st Horn
Isak Anderson  11  3rd Horn (orchestra)
Adam Eichhorn 10 2nd Trombone
Channing Che  11  3rd Trombone
Peter Jaynes  10 Tuba
Dominick McDonald  10  Percussion
Alyssa Romp  11  Clarinet –1st Alternate
Julia White 11 Alto Saxophone – 2nd Alternate
Sam Packard  11 Tenor Saxophone – 1st Alternate

2015 All State Participants

Name Grade Instrument
Maya Chen 11 Flute (orchestra)
Maria Werner Anderson 11 2nd Flute
Yushi Hattori 12 2nd Flute
Caleb Kong 9 2nd Flute
Jonah DeGeest 12 Bassoon (orchestra)
Kevin Park 11 Clarinet (orchestra)
Dagney Paskach 12 1st  Clarinet
Emily Rehmann 12 1st Clarinet
Benjamin Moats  10  1st Clarinet
Ana DiSpirito 11 2nd  Clarinet
 Neta Friedberg  11  2nd Clarinet
 Braeden Weyhrich  12  3rd  Clarinet
 Hayden Pritchard  9  3rd Clarinet
 Claire Dupuis  12  Alto Saxophone
 Jessica Rehmann  12  Tenor Saxophone
 Nathan Paskach  10  Trumpet (orchestra)
 David Vigil  11  1st  Cornet
 Malkan Santiago 12  2nd Cornet
 David Tarte  10  1st Horn
Isak Werner Anderson  10  2nd Horn (orchestra)
 Aaron Mann 12  2nd Trombone
 Channing Che 10  3rd Trombone
 Eileen Murray 10  Flute – 1st Alternate
 Tianxin Xu  12  Flute – 2nd Alternate
 Cole Thompson  11  Trombone 2nd Alternate

2014 All State Participants

 Name

 Grade

 Instrument

Yushi Hattori 11  Flute
Maya Chen 10  Flute
Jonah DeGees 11  Bassoon
Ella Bartlett 12 Clarinet
Olivia VanWeelden 12 Clarinet
Dagney Paskach 11 Clarinet
Emily Rehmann 11 Clarinet
Braeden Weyhrich 11 Clarinet
Ana DiSpirito 10 Clarinet
Kevin Park 10 Clarinet
Benjamin Moats 9 Clarinet
Patrick Jasper 12 Alto Saxophone
Nathan Paskach 9 Trumpet
Isak Werner Anderson 9 Horn
Aaron Mann 11 Trombone
Luke Heilman 12 Euphonium
Claire Dupuis 11 Alto SaxophoneAlternate
Joshua Zhao 10 Alto SaxophoneAlternate
Jessica Rehmann 11 Tenor SaxophoneAlternate
David Vigil 10 TrumpetAlternate

All-State Results Prior to 2014

Juicebox Interactive