Skip to content
AHS Band All-State

Ames High School Band All State Participants

 

Name  Grade   Instrument 
2017 All State Participants    
Lillian Montabon  11  1st Clarinet
Grace Lee  12  2nd  Clarinet
Benjamin Moats  12   2nd  Clarinet
Lauren Cassaidy  12 3rd Clarinet
 Alyssa Romp  12  3rd Clarinet
David Kim 10   3rd Clarinet
Julia White 12 2st Alto Saxophone 
Nathan Paskach  12 1st Cornet 
David Tarté  12  1st Horn (orchestra)
Adam Eichhorn  11 1st Trombone 
Channing Che 12   2nd  Trombone
Peter Jaynes  11  Tuba 
Dominick McDonald  11  Percussion
Tianxin Xu  12  Flute –1st Alternate
Sam Packard  12  Tenor Saxophone – 1st Alternate
Anna Cullinan  10  Horn – 1st Alternate
     
 2016 All State Participants    
Eileen Murray 11 Flute (orchestra)
Maya Chen 12 1st Flute
Maria Werner Anderson 12 2nd Flute
Caleb Kong 10 2nd Flute
Tianxin Xu 11 2nd Flute
Kevin Park  12 Clarinet (orchestra)
Benjamin Moats 11 1st Clarinet
Grace Lee 11 1st Clarinet
Ana DiSpirito 12 1st Clarinet
Hayden Pritchard 10 1st Clarinet
Lauren Cassaidy 11 2nd Clarinet
Lillian Montabon  10 2nd Clarinet
Neta Friedberg 12 2nd Clarinet
David Kim 9 3rd Clarinet
Joshua Zhao 12 2nd Alto Saxophone
David Vigil 12 1st Trumpet
Nathan Paskach 11 1st Cornet
David Tarte 11 1st Horn
Isak Anderson  11  3rd Horn (orchestra)
Adam Eichhorn 10 2nd Trombone
Channing Che  11  3rd Trombone
Peter Jaynes  10 Tuba
Dominick McDonald  10  Percussion
Alyssa Romp  11  Clarinet –1st Alternate
Julia White 11 Alto Saxophone – 2nd Alternate
Sam Packard  11 Tenor Saxophone – 1st Alternate

 

2015 Name Grade Instrument
  Maya Chen 11 Flute (orchestra)
  Maria Werner Anderson 11 2nd Flute
  Yushi Hattori 12 2nd Flute
  Caleb Kong 9 2nd Flute
  Jonah DeGeest 12 Bassoon (orchestra)
  Kevin Park 11 Clarinet (orchestra)
  Dagney Paskach 12 1st  Clarinet
  Emily Rehmann 12 1st Clarinet
  Benjamin Moats  10  1st Clarinet
  Ana DiSpirito 11 2nd  Clarinet
   Neta Friedberg  11  2nd Clarinet
   Braeden Weyhrich  12  3rd  Clarinet
   Hayden Pritchard  9  3rd Clarinet
   Claire Dupuis  12  Alto Saxophone
   Jessica Rehmann  12  Tenor Saxophone
   Nathan Paskach  10  Trumpet (orchestra)
   David Vigil  11  1st  Cornet
   Malkan Santiago 12  2nd Cornet
   David Tarte  10  1st Horn
  Isak Werner Anderson  10  2nd Horn (orchestra)
   Aaron Mann 12  2nd Trombone
   Channing Che 10  3rd Trombone
   Eileen Murray 10  Flute – 1st Alternate
   Tianxin Xu  12  Flute – 2nd Alternate
   Cole Thompson  11  Trombone 2nd Alternate

 

 

 2014 -15  All State Participants      
 

 Name

 Grade

 Instrument

  Yushi Hattori 11  Flute
  Maya Chen 10  Flute
  Jonah DeGees 11  Bassoon
  Ella Bartlett 12 Clarinet
  Olivia VanWeelden 12 Clarinet
  Dagney Paskach 11 Clarinet
  Emily Rehmann 11 Clarinet
  Braeden Weyhrich 11 Clarinet
  Ana DiSpirito 10 Clarinet
  Kevin Park 10 Clarinet
  Benjamin Moats 9 Clarinet
  Patrick Jasper 12 Alto Saxophone
  Nathan Paskach 9 Trumpet
  Isak Werner Anderson 9 Horn
  Aaron Mann 11 Trombone
  Luke Heilman 12 Euphonium
  Claire Dupuis 11 Alto SaxophoneAlternate
  Joshua Zhao 10 Alto SaxophoneAlternate
  Jessica Rehmann 11 Tenor SaxophoneAlternate
  David Vigil 10 TrumpetAlternate

 

2013 -14      
  Christina Zhao 12  Flute
  Grace Bogdanove 12  Flute
  Aparna Ajjarapu 12  Flute
  Ella Bartlett 11 Clarinet
  Madeline Topf 12 Clarinet
  Dagney Paskach 10 Clarinet
  Olivia VanWeelden 11 Clarinet
  Braeden Weyhrich 10 Clarinet
  Patrick Jasper 11 Alto Saxophone
  Frankie Dobyns 12 Trombone
  Zachary Skarshaug 12 Percussion
  Kira Marcott 11 Alto Saxophone(Alternate)
  Luke Heilman 11 Euphonium(Alternate)
  Roman Petrich 12 Euphonium(Alternate)
  Jacob Linch 11 Percussion
(Alternate)
       
2012 -13      
  Aparna Ajjarapu 11 Flute
  Christina Zhao 11 Flute
  Emily Royer 12 Flute
  Bojun Song 12 Clarinet
  Ella Bartlett 10 Clarinet
  Abigail Moats 12 Clarinet
  Madeline Topf 11 Clarinet
  Rachel Dieter 12 Clarinet
  Daniel Vigil 12 Trumpet
  Matthew Coyle 12 Horn
  Grant Simmons 12 Percussion
  Zachary Skarshaug 11 Percussion
  Bekah May 12 Bassoon (Alternate)
  Patrick Jasper 10 Alto Saxophone
  Jacob Linch 10 Percussion (Alternate)
2011 – 12 (13) Aparna Ajjarapu 10 Flute
  Grace Bogdanove 10 Flute
  Rachel Dieter 11 Clarinet
  Patrick Jasper 9 Alto Saxophone
  Bojun Song 11 Clarinet
  Abigail Moats 11 Clarinet
  Louis Dupuis 12 Alto Sax
  Bryan Graveline 12 Bari Sax
  Lauren Naylor 12 Trumpet
  Matthew Coyle 11 Horn
  Joel Heilman 12 Euphonium
  Christina Zhao 10 Flute (Alternate)
  Luke Heilman 9 Euphonium (Alt.)
  Zach Skarshaug 10 Percussion (Alt.)
       
2010 – 11 (16) Tim Fernando 12 Flute
  Aparna Ajjarapu 9 Flute
  Mariah Crotty 12 Clarinet
  Nora Benson 10 Clarinet
  Bojun Song 10 Clarinet
  Abigail Moats 10 Clarinet
  Lauren Naylor 11 Trumpet
  Sadie Botine 12 Horn
  Julian Thies 11 Trombone
  Joel Heilman 11 Euphonium
  Ujjal Bhattacharyya 11 Percussion
  Louis Dupuis 11 Alto Sax (Alternate)
  Bryan Graveline 11 Bari Sax (Alternate)
  Daniel Vigil 10 Trumpet (Alternate)
  Samuel Primmer 12 Trumpet (Alternate)
  Zach Skarshaug 9 Percussion (Alternate)
       
2009 – 9 (12) Tim Fernando 11 Flute
  David Shirbroun 12 Clarinet
  David Lee 11 Clarinet
  Katie Wallace 12 Bass Clarinet
  Hanna Sundberg 12 Trumpet
  Lauren Naylor 10 Trumpet
  Sadie Botine 11 Horn
  Hannah Vollbrecht 11 Horn
  Tom Gehring 11 Percussion
  Mariah Crotty 11 Clarinet (Alternate)
  Stephen Todey 11 Bass Clarinet (Alternate)
  Ryan Tucker 12 Percussion (Alternate)
       
2008 – 7 (8) Tim Fernando 10 Flute
  Sandy Huang 12 Clarinet
  David Shirbroun 11 Clarinet
  David Lee 10 Clarinet
  Mariah Crotty 10 Clarinet
  Zach Heilman 12 Horn
  Sadie Botine 10 Horn
  Bryan Graveline 9 Baritone Sax – Alternate
       
2007 – 4 (6) Lauren Jones 12 Flute
  Spencer Botine 11 Alto Saxophone
  Lauren Schwab 11 Trumpet
  Kevin Raab 12 Percussion
  Wyatt Miller 12 Oboe – Alternate
  Anda Tanaka 12 Trumpet – Alternate
       
2006 – 5 (6) Courtney Calhoun 11 Flute
  Caitlin Anderson 11 Horn
  Anda Tanaka 11 Trumpet
  Austin Skarshaug 12 Percussion
  Kevin Raab 11 Percussion
  Zach Heilman 10 Horn – Alternate
       
2005 – 9 (11) Manuel Melendez 12 Flute
  Sarah Shin 10 Flute
  Rachel Lowry 12 Flute
  Sarah McClanahan 12 Clarinet
  Edward Cho 12 Clarinet
  Laura Larabee 12 Horn
  Caitlin Anderson 10 Horn
  Scott Simpkins 12 Bass Trombone
  Austin Skarshaug 11 Percussion
  Courtney Calhoun 10 Flute – Alternate
  Anda Tanaka 10 Trumpet – Alternate
       

2004 – 8(10)

Manuel Melendez 11 Flute
  Sarah Shin 9 Flute
  Jill Kaspar 12 Clarinet
  Neal Marasinghe 12 Clarinet
  Sarah McClanahan 11 Clarinet
  Laura Logsdon 12 Contra Clarinet
  Lauren Frandsen 10 Alto Saxophone
  Susan Raich 12 Tuba
  Rachel Lowry 11 Flute – Alternate
  Max Choi 12 Bass Clarinet – Alternate
       

2003 – 12(13)

     
  Jessica Balvanz 11 Clarinet
  Anna Cowan 12 Clarinet
  Walter Hyde 10 Clarinet
  Jill Kaspar 11 Clarinet
  Emily Lowry 12 Clarinet
  Neal Marasinghe 11 Clarinet
  Sarah McClanahan 10 Clarinet
  Stephanie Nelson 12 Clarinet
  Jonathan Park 12 Percussion
  Susan Raich 11 Tuba
  Scott Simpkins 10 Trombone
  Andrea Vos 12 Clarinet
  Manuel Melendez 10 Flute – Alternate
       

2002 – 13(16)

     
  Jessica Balvanz 11 Clarinet
  Laura Beeman 12 Flute
  Megan Greving 12 Flute
  Leslie Koppenhaver 12 Oboe
  Sarah McClanahan 9 Clarinet
  Neal Marasinghe 10 Clarinet
  Andrea Miller 12 Trumpet
  Ben Nerdig 12 Clarinet
  Emily Lowry 11 Clarinet
  Jonathan Park 11 Percussion
  Scott Simpkins 9 Trombone
  Annie Vleck 12 Clarinet
  Andrea Vos 11 Clarinet
  Walter Hyde 9 Clarinet – Alternate
  Andrew Kang 11 Alto Saxophone – Alternate
  Maggie Larabee 12 Trombone – Alternate
       

2001 – 6(7)

     
  Laura Beeman 11 Flute
  Megan Greving 11 Flute
  Emily Lowry 10 Clarinet
  Andy Jordan 12 Baritone Saxophone
  Stephanie Nelson 10 Clarinet
  Andrea Vos 10 Clarinet
  Dan Krumm 12 Percussion – Alternate
       

2000 – 11(12)

     
  Brian Anderson 12 Horn
  Laura Beeman 10 Flute
  Megan Berning 12 Flute
  Peter Chimenti 12 Trumpet
  Dan Jones 12 Trumpet
  Margie Mathison 12 Horn
  Ben Nerdig 10 Clarinet
  L. Lin Ong 12 Percussion
  Brittany Prater 12 Clarinet
  Julie Song 12 Clarinet
  Dan Krumm 11 Percussion – Alternate
       

1999 – 9

     
  Brian Anderson 11 Horn
  Kristina Boysen 12 Clarinet
  Megan Berning 11 Flute
  Peter Chimenti 11 Trumpet
  Dan Haug 12 Oboe
  Mimi Ho 12 Flute
  Margie Mathison 11 Horn
  Brittany Prater 11 Clarinet
  Julie Song 11 Clarinet
       
1998 – 8      
  Ryan Beeman 12 Trombone
  Kristina Boysen 11 Clarinet
  Michael Chimenti 12 Clarinet
  Dan Haug 11 Oboe
  Kevin Marasinghe 12 Clarinet
  Kathryn Polking 12 Clarinet
  Margie Mathison 10 Horn
  Julie Song 10 Clarinet
       
1997 – 7(8)      
  Ryan Beeman 11 Trombone
  Kristina Boysen 10 Clarinet
  Michael Chimenti 11 Clarinet
  Mark Gardner 12 Trombone
  Kevin Marasinghe 11 Clarinet
  Randy Mathison 12 Tuba
  Julie Song 9 Clarinet
  Bjork Hill 12 Bass Trombone – Alternate
       
1996 – 7(8)      
  Rachel Chacko 12 Flute
  Mark Gardner 11 Trombone
  Elisabeth Kracher 12 Oboe
  Josh Lapan 11 Euphonium
  Kevin Marasinghe 10 Clarinet
  Randy Mathison 11 Tuba
  Jill Watson 12 Clarinet
  ?   Alternate
       
1995 – 5(6)      
  Ryan Beeman 9 Trombone
  Rachel Chacko 11 Flute
  Elisabeth Kracher 11 Oboe
  Josh Lapan 10 Euphonium
  Jill Watson 11 Clarinet
  Heather Scrutton 12 Contrabass Clarinet
  ?   Alternate
       
1994 – 3(4)      
  Rachel Chacko 10 Flute
  Heidi Herold 12 Clarinet
  Ruby Hsu 12 Clarinet
  Noelle Padgitt   Oboe – Alternate
       
1993 – 5      
  Rachel Chacko 9 Flute
  Mark Harms 12 Trombone
  Heidi Herold 11 Clarinet
  Angie McConnell 12 Trumpet
  Lindsay Sargent 12 Clarinet
       
1992 – 3      
  Heidi Herold 10 Clarinet
  Jana Hertz 12 Flute
  Katherine Whitaker 12 Horn
       
1991 – 6(8)      
  Cassandra Biggerstaff 12 Flute
  Erika Helmuth 12 Clarinet
  Rebekah Hartman 11 Snare Drum
  Becci Peterson 12 Oboe
  Amy Wagner 12 Flute
  Laura Young 23 Contrabass Clarinet
  ?   Flute – Alternate
  ?   Oboe – Alternate
       
1990 – 4      
  Erika Helmuth 11 Clarinet
  Becci Peterson 11 Oboe
  Vicki Tsai 12 Clarinet
  Gerald McConnell 12 Bass Trombone
       
1989 – 11(13)      
  George Applequist 11 Euphonium
  Jody Berger 11 Trumpet
  Dan Dobson 12 Tuba
  Matt Douglas 12 Trombone
  Sarah Harms 12 Flute
  Cindy Harris 12 Clarinet
  Erica Helmuth 10 Clarinet
  Ed Jackson 12 Horn
  Gerald McConnell 11 Bass Trombone
  Lia Pierson 12 Horn
  Vicki Tsai 11 Clarinet
  ?   Flute – Alternate
  ?   Alto Sax – Alternate
       
1988 – 4      
  George Applequist 10 Euphonium
  Dan Dobson 11 Tuba
  Cindy Harris 11 Clarinet
  Lia Pierson 11 Horn
       
1987 – 10(11)      
  Kristin Anderson 12 Clarinet
  George Appliequist 9 Euphonium
  Dan Dobson 10 Tuba
  Sarah Fanning 12 Clarinet
  Sarah Harms 10 Flute
  Sherleen Haug 12 Clarinet
  Tony Landin 11 Clarinet
  Kristin Powers 12 Flute
  Kate Wilson 11 Flute
  David Zaring 12 Bassoon
  Jeff Berryhill 11 Alto Sax – Alternate
       
1986 – 9      
  Kristin Anderson 11 Clarinet
  Beth Cody 11 Flute
  Dave Dobson 12 Tuba
  Mary Ellen Fanning 12 Alto Sax
  Peter Groeneveld 12 Alto Sax
  Jana Lynott 12 Trumpet
  Robb Martin 12 Contrabass Clarinet
  Eric Stone 12 Trombone
  Casey Thielen 11 Trombone
       
1985 – 6      
  Kristin Anderson 10 Clarinet
  Beth Cody 10 Flute
  Erica Fuchs 12 Clarinet
  Peter Groeneveld 11 Alto Sax
  Jessica Paff 10 Horn
  Abigail Sage 12 Oboe
       
1984 – 8      
  Tracy Frank 12 Bassoon
  Erica Fuchs 11 Clarinet
  Andy Miller 12 Tuba
  Jenny Messenger 10 Clarinet
  Mark Oakland 12 Trumpet
  Sonya Powers 12 Horn
  Abigail Sage 11 Oboe
  Craig Stroup 12 Trombone
       
1983 – 7      
  Karen Anderson 12 Horn
  Laris Galejs 12 Euphonium
  Cynthia Pletcher 12 Flute
  Sonya Powers 11 Horn
  Abigail Sage 10 Oboe
  Erica Fuchs 10 Clarinet
  Mark Oakland 11 Trumpet
       
1982 – 5      
  Karen Anderson 11 Horn
  Laris Galejs 11 Euphonium
  Steve Brown 12 Bass Clarinet
  Phil Iverson 12 Trumpet
  Cynthia Pletcher 11 Flute
       
1981 – 8      
  Karen Anderson 10 Horn
  Steve Brown 11 Bass Clarinet
  Doug Miller 12 Tuba
  Cynthia Pletcher 10 Flute
  Liz Solberg 12 Flute
  Scott Sobottka 12 Horn
  Catherine Stephenson 12 Bari Sax
  Chuck Throckmorton 12 Horn
       
1980 – 12      
  Diane Bond 12 Flute
  Jenny Keller 12 Horn
  Laura McPhail 12 Flute
  Laurie Pletcher 12 Clarinet
  Renee Richardson 12 Horn
  Scott Sobottka 11 Horn
  Liz Solberg 11 Flute
  Martha Solberg 12 Clarinet
  Catherine Stephenson 11 Bari Sax
  Kay Stephenson 12 Oboe
  Chuck Throckmorton 11 Horn
  Paul Zingg 12 Baritone
       
1979 – 10      
  Peter Banitt 12 Trombone
  Diane Bond 11 Flute
  Jori Courteau 12 Bass Clarinet
  Don Dobell 12 Alto Saxophone
  Steve Holland 12 Trumpet
  Peter McCoy 12 Trombone
  Laurie Pletcher 11 Clarinet
  Martha Solberg 11 Clarinet
  Marc Stromen 12 Trumpet
  Paul Zingg 11 Baritone
       
1978 – 8      
  Jon Banitt 12 Trombone
  Jori Courteau 11 Bass Clarinet
  Don Dobell 11 Alto Saxophone
  Paul Heil 11 Tuba
  Steve Holland 11 Trumpet
  Jayne Larson 11 Clarinet
  Marty Schiel 12 Horn
  Linda Wright 11 Flute
       
1977 – 12      
  Jon Banitt 11 Trombone
  Jim Corbett 12 Trumpet
  Don Dobell 10 Alto Saxophone
  Richard Lamb 12 Trumpet
  Jayne Larson 11 Clarinet
  Jon Lewis 12 Percussion
  Peter McCoy 10 Trombone
  Mark Pritchard 12 Clarinet
  Jim Obrecht 12 Tuba
  Carol Ratcliff 12 Oboe
  Marty Schiel 11 Horn
  Ann Trenkle 12 Trumpet
       
1976 – 6      
  George Burnett 11 Bassoon
  Pam Greve 11 Contrabass Clarinet
  Malcom Johnson 12 Percussion
  Don McCormack 12 Oboe
  Marty Schiel 10 Horn
  Ann Trenkle 11 Trumpet
       
1975 – 5      
  Ann Brearley 11 Flute
  Kevin Coria 11 Bassoon
  Norma Dowell 12 Trombone
  Kirk Heer 12 Trombone
  Jodie Tryon 12 Clarinet
       
1974 – 3      
  Kevin Coria 10 Bassoon
  Linda Hammond 12 Bass Clarinet
  Pat Reynolds 12 Trumpet
       
1973 – 6      
  Kevin Frey 12 Horn
  Linda Hammond 11 Bass Clarinet
  Kathy Harmison 12 Oboe
  Ruth Hallenbach 12 Clarinet
  Peter Kempthorne 12 ?
  Wendy Swenson 12 Alto Saxophone
Juicebox Interactive